Thursday, March 7, 2013

 Živě z Gruzie: Z granátů je umění, ale metody KGB žijí

05:30 | 1.10.2012
Martin Novák

Maka Batiašviliová s jedním se svých výtvorů.Autor: Martin Novákvětší obrázek »
Tbilisi (Od našeho zpravodaje) - Jen šedesát kilometrů dělí gruzínskou metropoli Tbilisi od linie, která po rusko-gruzínské válce v roce 2008 odděluje znepřátelené strany a kde začíná Jižní Osetie, o niž se před čtyřmi lety válčilo.
V hlavním městě, kde žije zhruba třetina ze čtyř a půl milionu obyvatel Gruzie, ale moc připomínek nedávné války a nedalekých bojišť nenajdete. Snad pomník gruzínským padlým na Náměstí hrdinů uprostřed víceúrovňové křižovatky.
Na jiný dramatický okamžik gruzínských dějin upozorňuje kámen před budovou parlamentu. 9. dubna 1989 napadly ještě sovětské speciální jednotky ostrými lopatkami a plynem demonstraci za nezávislost republiky. Masakr nepřežilo dvacet lidí.
Wiki
Gruzie»
Michail Saakašvili»
Čtyři roky stará válka i sovětské časy dnes vypadají jako vzdálená minulost. Tbilisi zažívá velký stavební boom a žije pondělními parlamentními volbami, ve kterých strana prezidenta a jednoho ze strůjců konfliktu z roku 2008 čelí silné a sjednocené opozici.
Ateliér tbiliské výtvarnice.Autor: Martin Novákvětší obrázek »
Pro malířku a sochařku Maku Batiašviliovou to ale minulost není. Ne že by ve válce přišla o někoho blízkého nebo musela odněkud uprchnout, ale válka jí paradoxně poskytla materiál pro její tvorbu.
Ve městě Gori severně od Tbilisi, kde se odehrávaly těžké boje a bombardování, hledá ruské granáty a munici. Doma je předělává na umělecká díla. Například na holubice.
"Přemýšlela jsem o tom, jak z těchto věcí udělat něco pozitivního," říká umělkyně, která vystavovala už v mnoha městech Evropy a severní Ameriky. V listopadu bude mít první výstavu také v České republice.
V Rusku kvůli politickému napětí mezi ruskou a gruzínskou vládou zatím nevystavovala.
(Připomeňte si ve fotografiích rusko-gruzínskou válku)