Thursday, March 7, 2013

 RUBRIKA: TISKOVÉ ZPRÁVY
TZ: Maka Batiashvili
+ Přidáno: 28. 11. 2012 | Autor: ARTALK.CZ | Klíčová slova: Industrial Gallery, Maka Batiashvili

Maka Batiashvili / Balance / Industrial Gallery / Ostrava / 6. 11. – 6. 12. 2012MAKA BATIASHVILI: Balance
V INDUSTRIAL Gallery 6.11.-6.12.2012 představí svou tvorbu gruzínská umělkyně MAKA BATIASHVILI (1975). Z jihozápadní Asie přijede autorka, která se narodila, žije a aktivně tvoří v Tbilisi v Gruzii. V roce 1975 zde ukončila studium na Vysoké umělecké škole. Aktivně se věnuje olejomalbě, videu a kresbě.
Na výstavě BALANCE (ROVNOVÁHA) v ostravské metropoli bude prezentovat velkoformátové kresby technikou tuše nebo úhlu na papíře.
Tvorba zaznamenává autorčino vnímaní světa, reaguje citlivě na situaci v její zemi – válku, která probíhala čtyři roky a sovětské časy, které se staly už minulostí. Pro umělkyni situace avšak minulostí není, ne že by ve válce přišla o někoho blízkého nebo musela prchat, válka ji inspirovala k tvorbě. „Mé práce spojuji s lidmi, kteří jsou vynalézaví, jsou součástí mého života. Obklopujeme se různým prostředím, předměty, pohyby a událostmi, ve kterých nevědomě udržujeme kontrolu nad rovnováhou,“ uvádí Maka Batiashvili.
Ve městě Gori severně od Tbilisi hledá ruské granáty a munici, právě na tomto místě se odehrávaly těžké boje a bombardování. „Přemýšlela jsem o tom, jak z těchto věcí udělat něco pozitivního,” říká umělkyně, která vystavovala už v mnoha městech Evropy a severní Ameriky. Z tohoto materiálu tvoří skulptury např. jedna připomíná ptáka.
V INDUSTRIAL Gallery nebude prezentovat objekty, ale silně působící kresby v souboru nazvaným BALANCE. „První myšlenka o důležitosti rovnováhy mi proběhla hlavou, když jsem se snažila chodit po laně. To bylo velmi působivé, každý malý pohyb měl velkou sílu, abych se udržela a nespadla. Rovnováha se stala pro mě symbolem harmonie, výkonnosti a pozornosti. Rovnováha se prezentuje v každé akci ale také nehybnosti, spojuje a odpojuje lidi a okolí. Konkrétně pozorování vizuálního a organického světa, pocit bytí, mi dává nápady a sílu tvořit!“ říká umělkyně. V Rusku kvůli politickému napětí mezi ruskou a gruzínskou vládou zatím nevystavovala. “Znám několik ruských umělců a vím, že mezi normálními lidmi vztahy tak špatné nejsou. Ale bohužel, politika je dost špinavá,” přemýšlí autorka.